Loading...
پنجشنبه 09 اردیبهشت 1400 مدیر عطریمو 159 0
پرفیوم چیست؟

پرفیوم چیست؟

پرفیوم اصطلاحی است که بارها زمان خرید و انتخاب عطر آن را شنیده اید. پرفیوم چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع عطرها دارد موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم

آنچه در این مطلب خواهید خواند

پرفیوم چیست؟

پرفیوم اصطلاحی است که بارها زمان خرید و انتخاب عطر آن را شنیده اید. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا عطرها انواع متفاوتی دارند؛ یا چرا با نام های متفاوتی شناخته می شوند! این که پرفیوم چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع عطرها دارد موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

انواع پرفیوم

پرفیوم یعنی چه؟

اصطلاح یا واژه پرفیوم -  perfumeدر میان عطربازان اصطلاح بسیار رایجی است. این اصطلاح از یک کلمه یونانی به نام پرفیومر- perfumare  گرفته شده است. این کلمه به معنی "از میان دود" است. علت این نامگذاری به یونان باستان بر میگردد. چرا که یونانیان باستان اعتقاد داشتند که رایحه ها نوعی دود غیر قابل دیدن هستند و همین دود غیر قابل دیدن منشاء بوی عطرها است. اما فرانسوی ها به بوی خوشی که در هوا پخش می شد عطر می گفتند.

تاریخچه تولید عطر

در ابتدای تولید عطر به دست بشر، زمانی که هنوز رایحه های مصنوعی راه به بازار عطر و ادکلن باز نکرده بودند، عطرسازان ماهر و هنرمند، این ماده خوشبوی معطر را از انواع مواد طبیعی در طبیعت می ساختند. این ماده طبیعی یا منشاً حیوانی داشت و یا گیاهی. ماده روغنی که از این مواد طبیعی بدست می آمد ماده اولیه ساخت عطرها بود که در نهایت عطری بسیار باکیفیت و مرغوب می ساخت. امروزه در فرمول ساخت عطرهای جدید توسط کارخانجات عطرسازی مواد سازنده عطر در یک پایه از الکل تصفیه شده که به پایش و پخش بوی عطر کمک می کند رقیق می شود در حالی که عطرسازان قدیمی برای ساخت عطرها از گیاهان و مواد طبیعی به جای الکل از حامل رایحه که اغلب روغن، چربی یا موم بوده استفاده می کردند.

اولین نوع عطر

عطرها در دوران باستان با عصاره طبیعی گلها و گیاهان و ادویه های طبیعی و معطر بدست می آمد. روغن موجود در آنها را می گرفتند و از آن استفاده می کردند..

در ابتدای مطلب گفتیم که در یونان باستان عطر را با اصطلاح "از میان دود" می شناختند. اما دلیل این نامگذاری به چهار هزار سال پیش که اولین عطر به دست بشر ساخته شد بر میگردد. بشر در آن زمان در مناسبت های مختلف مذهبی صمغ و چوب های مختلف را می سوزاندند و آن را در آب و روغن مخلوط می کردند و بدن خود را با آن ماساژ می دادند. آنها حتی در زمان مومیایی کردن اجساد خود از این ماده معطر استفاده می کردند. بعد از گذشت آن دوران دوران طلایی یونانیان فرارسید و استفاده از عطر بعد از ثروتمندان در میان مردم عادی هم رواج پیدا کرد.

انواع غلظت عطر ها

همانطور که گفتیم ماده اصلی ساخت عطر از گذشته تا به امروز ماده روغنی بود که از مواد طبیعی گیاهی یا حیوانی ساخته می شد. امروزه هم عطرها از حاصل ترکیب این ماده روغنی، الکل و آب به وجود می آیند. میزان غلظت انواع عطرها (میزان حضور ماده روغنی در ترکیب عطر) در کیفیت، ماندگاری و قیمت عطر تاثیر مستقیم دارد. بعد از خرید عطر، پایین شیشه عطر میزان غلظت عطر به وضوح دیده می شود. انواع عطرها از نظر غلظت به 5 دسته اصلی تقسیم می شود. این انواع با نام های پرفیوم یا پارفوم، ادوپرفیوم یا ادو پارفوم، ادو تویلت، ادکلن یا ادو کلن و او فرش شناخته می شوند. ما در این مقاله به بررسی نوع پرفیوم که با کیفیت ترین نوع عطر با بالاترین میزان غلظت ماده روغنی عطر است پرداخته ایم.

غلظت پرفیوم

پرفیومperfume   بالاترین غلظت عطر را دارد. عصاره موجود در این نوع عطرها بین 15 تا 40 درصد کل عطر را تشکیل می‌دهد. در میان انواع عطرهایی که نام بردیم، عطرهای پرفیوم - پارفوم از بیشترین ماندگاری برخوردارند و بعد از استفاده معمولا به 6 تا 8 ساعت می‌رسد. با توجه با بالا بودن قیمت ماده روغنی عطر، عطرهای پرفیوم گران ترین نوع عطر هستند، که پایین ترین میزان الکل و آب را دارند.

تفاوت عطر و ادکلن و پرفیوم

ادکلن یا ادو کلن ها نوع دیگری از عطر هستند. این نوع از عطر نسبت به پرفیوم غلظت بسیار پایینتری دارند. ادکلن ها غلظت عصاره‌ای بین 2 تا 5 درصد دارند و میزان بیشتری الکل دارند. ادکلن ها نسبت به پرفیوم ها بسیار ارزانتر هستند و نهایتا تا 2 ساعت ماندگاری دارند. ادکلن ها معمولا در بطری‌های بزرگ‌تری عرضه می شوند و نوع عطر محبوب آقایان هستند.

 

پرفیوم ها به دلیل میزان غلظت بالای ماده روغنی عطر، بالاترین کیفیت عطر را دارند.

پرفیوم ها غلظت بالاتری نسبت به انواع دیگر عطر دارند. غلظت عطرها از مایه روغنی عطر است که با توجه به اینکه کاملاً طبیعی است، ماده گران قیمتی است و بسیار ارزشمند است.

کافیست مشخصات درج شده در مورد عطر را روی شیشه عطر بررسی کنید.

دانشنامه عطر
عضویت در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین مقالات روز عطر و ادکلن در خبرنامه عضو شوید