Loading...
آخرین پست ها
دسته بندی
آرشیو
سه شنبه 21 بهمن 1399 مدیر عطریمو 121 0
با ترفندهای تشخیص عطر اصل از تقلبی آشنا شوید!

با ترفندهای تشخیص عطر اصل از تقلبی آشنا شوید!

6 ترفند اساسی و بسیار مهم مانند بررسی جعبه و شیشه عطر، مشخصات مایع عطر و رایحه و میزان ماندگاری عطر به همراه نکات کاربردی برای تشخیص عطر اصل از تقلبی وجود دارد

آنچه در این مطلب خواهید خواند

با گرانی عطرهای اصل و اشباع بازار از عطرهای فیک و تقلبی، بسیاری از فروشگاه های فروش عطر و ادکلن پر شده است از عطرهای تقلبی و فیک که متاسفانه برخی از فروشنده ها عطرهای تقلبی را به عنوان عطر اصل و اورجینال با قیمت های زیادی به مشتری می فروشند؛ گاهی عدم آگاهی و شناخت کافی از خصوصیات یک عطر با کیفیت و اصل باعث می شود تقصیر به گردن کارخانجات سازنده بیفتد و این شُبهه به وجود بیاید که عطر ریفورموله شده و تغییر کرده است.

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است با خصوصیات عطرهای تقلبی آشنا شوید و آگاهانه عطر را خرید کنید.

بررسی فاکتورهای تشخیص عطرها به سه دسته مهم تقسیم می شوند:

  1. بررسی جعبه عطر
  2. بررسی شیشه عطر
  3. مشخصات مایع عطر
  4. مشخصات رایحه ای
  5. تفاوت در قیمت
  6. میزان ماندگاری

 بررسی جعبه عطر

1- سلفون کشی روی جعبه عطر اصل

سلفون کشی جعبه عطر باید کاملاً بی نقص و کامل باشد. کاملاٌ منظم تاشده و چسبیده باشد و به هیچ وجه جابجا نشود. هیچ ردی از چسب روی آن دیده نشود و لبه ها کاملاً منظم روی هم قرار گرفته باشد.

2- بررسی دقیق جعبه مقوایی عطر

مقوای بسته بندی شیشه عطر اصل، سفید و باکیفیت است. وقتی جعبه را باز می کنید، با یک جایگاه بسیار منظم  و فیت و اندازه شیشه عطر برای جایگذاری عطر مواجه می شود. شیشه عطر در این بخش به هیچ وجه نباید لق بزند و باید کاملاً فیت باشد.

بسته بندی عطرهای تقلبی با مقواهای طوسی، نازک و بی کیفیت هستند و معمولاً جای مناسبی برای شیشه عطر ندارند.

3- مشخصات روی جعبه عطر

نوشته های روی جعبه عطر باید عاری از هر گونه مشکل گرامری و تایپی باشد. سازندگان عطرهای برند در جهان به کلیه نکات عطر از مایع عطر تا بسته بندی بسیار حساس هستند و محال است مشکلی در ظاهر عطر دیده شود.

4- شماره سریال عطر

همه عطرها یک شماره سریال دارند که روی شیشه و جعبه عطر حک شده است. ابتدا به تمیزی کیفیت چاپ شماره ها روی جعبه و شیشه دقت کنید و بعد از اطمینان از تمیزی کیفیت چاپ یکی بودن شماره ته شیشه عطر و جعبه عطر را بررسی کنید. عدم تطابق این دو شماره باهم یکی از دلایل مهم تقلبی بودن عطر است.

بررسی شیشه عطر

1- کیفیت شیشه عطر

شیشه عطرهای اصل بسیار باکیفیت و از مواد مرغوب ساخته شده اند. شیشه عطرها، به هیچ وجه پستی و بلندی ندارد و رد حباب در آنها دیده نمی شود.

2- درپوش شیشه عطر

درپوش شیشه عطر اصل علاوه بر کیفیت بالا کاملاً فیت روی عطر قرار میگیرد و به هیچ وجه نشتی ندارد.

مشخصات مایع عطر

1- رنگ مایع عطر

عطرهای اصل معمولاً کم رنگ و بسیار شفاف هستند و هیچ ذره اضافه ای در آن دیده نمی شود. عطرهای تقلبی اکثراً رنگ زیادی دارند و گاهی حتی ته نشین می شوند.

مشخصات رایحه ای

1- پیچیدگی رایحه

عطرهای اصل همگی سه لایه هستند و اسانس های آن در سه لایه (نُت آغازین، نُت میانی و نُت پایانی) قرار می گیرند. لایه ها یکی یکی بروز می کنند و هر کدام بوی مختص خودشان را دارند. اما عطرهای تقلبی تک لایه اند. ابتدا با بوی تند ظاهر می شوند و خیلی زود از بین می روند.

2- ماندگاری رایحه

عطرهای اصل ماندگاری بسیار طولانی ترین نسبت به عطرهای تقلبی دارند.

تفاوت در قیمت

هیچ ارزانی بی علت نیست! این جمله ای است که همیشه شنیده ایم و حقیقتاً که واقعیت دارد. عطرهای اصل با توجه به این نکته که از عناصر طبیعی در طبیعت ساخته می شوند، اغلب گران و یا حتی خیلی گران هستند. اما عطرهای تقلبی ترکیبات شیمیایی دارند و ارزان هستند. البته برخی عطرهای تقلبی و با قیمت گرانی میفروشند و مشتری را به اشتباه می اندازند و در این شرایط خریدار باید فاکتورهای دیگر تشخیص عطر، به غیر از قیمت را باید بررسی کند.

میزان ماندگاری

عطرهای اصل ماندگاری طولانی و معمولاً تا چند ساعت را دارند اما عطرهای تقلبی نهایتاً فقط تا نیم ساعت ماندگاری دارند و محو می شوند.

دانشنامه عطر
عضویت در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین مقالات روز عطر و ادکلن در خبرنامه عضو شوید